Vintersoppa

Nä fy vad vintrigt och kallt det blev. Nu vill jag ha en mustig soppa med mycket rotsaker i så att jag blir varm. Behövde bara gå till Lidl efter rotselleri och kålrot. Allt annat fanns redan hemma.

2014-02-19 Ingredienser photo 2014-02-19Soppa1_zpsb364e5de.jpg
Ingredienserna

Detta hamnade i soppan:
1 bit kålrot
1 bit rotselleri
1 stor purjolök, skuren i ringar
1 st gul lök, hackad
1 st kinavitlök, hackad
2 st palsternackor
4 st morötter
4 st potatisar
Lagerblad och kryddpepparkorn
3 st buljongtärningar
3-4 liter vatten
Salt efter behag

Jag började med att skala och hacka/skiva lök, purjo och vitlök som sedan fick småfräsa i grytan i litet smör. Under tiden skar jag de andra grönsakerna. Kålrot, rotselleri och morötter är mera hårdkokta än palsternacka så de hackades i litet finare bitar. Hällde ned allt i grytan vartefter det blev klart och rörde om. Tillsatte buljongtärningar och vatten. Jag häller i vattnet i omgångar samtidigt som jag hackar alla grönsakerna. Jag avslutade med några lagerblad och hela kryddpepparkorn. Lät koka upp och sedan fick det småsjuda under lock tills grönsakerna blivit mjuka.

Jag tyckte att smaken blev litet platt så jag tillsatte litet rosmarin och timjan. Vi är inte vegetarianer så en rejäl klunk kycklingfond åkte också ned och nu blev det bättre fart på det hela. Till sist skalade jag potatisarna och skar dem i kvartar. De kokar snabbt så jag brukar spara dem till sist när jag lagar soppa. Toppade med klippt persilja vid serveringen.

2014-02-19 Vintersoppa photo 2014-02-19Soppa2_zps8cc2c27b.jpg
En ostsmörgås med mitt hembakade grahamsformbröd smakade gott till.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s